Możliwość korzystania z własnego ujęcia wody daje ogromną niezależność zarówno pod względem dostępności wody, jak i jej kosztów. Kiedy zwykła pompa nie wchodzi w grę, najlepiej zastosować zestaw hydroforowy umożliwiający nieprzerwane czerpanie wody o właściwym ciśnieniu.

Hydrofor głębinowy – działanie pompy

Pompy hydroforowe są urządzeniami, które mogą pobierać wodę z określonego źródła, np. studni lub wodociągu i dostarczać ją do domu, działki lub firmy. Hydrofor reguluje ciśnienie wody w sieci hydraulicznej, dzięki czemu ciśnienie w kranie jest odpowiednio wysokie.

Zbiornik hydroforowy jest niezbędnym elementem instalacji wodnej do czerpania wody z własnego ujęcia. Zestaw hydroforowy magazynuje pobraną wodę i zapewnia jej ciągłe dostarczanie. Hydrofor działa razem z pompą i wyłącznikiem ciśnieniowym. Ten zespół urządzeń sprawdzi się w miejscu, w którym nie ma wodociągu i woda może być czerpana wyłącznie ze studni, czy to tradycyjnej, czy głębinowej. Dzięki hydroforowi woda może być dostarczana równomiernie do wszystkich punktów w domu, np. do łazienki, kuchni i kranu zlokalizowanego na zewnątrz budynku przeznaczonego do czerpania wody na potrzeby podlewania roślin.

Hydrofory spełniają swoje zadania tylko wtedy, gdy są odpowiednio dobrane. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego zestawu, należy określić dokładne zapotrzebowanie na wodę, bo ten parametr będzie warunkował m.in. pojemność hydroforu. Niezwykle ważne jest też uwzględnienie minimalnej wysokości podnoszenia, minimalnego ciśnienia na wyjściu i wejściu oraz informacji dotyczących źródeł zasilania zestawu i wymagań co do układu sterowania.

Z czego składa się zestaw hydroforowy?

Zestawy hydroforowe składają się ze zautomatyzowanych urządzeń niewymagających obsługi. Na zestaw składa się układ pompowy zintegrowany z jednej strony z kolektorem ssawnym i z drugiej strony z kolektorem tłocznym. W zestawach hydroforowych są zawory zwrotne, kulowe, odcinające i spustowe, a także manometry, zbiorniki przeponowe, presostaty, układy sterowania i układy zabezpieczeń. Wszystkie podzespoły zestawu są osadzone na solidnej konstrukcji z kształtowników wykonanych ze stali nierdzewnej. Konstrukcja jest każdorazowo dostosowywana do konkretnych wymagań funkcjonalnych. Ponadto zestaw hydroforowy jest wyposażony w stabilizatory drgań przymocowane do ramy odpowiadającej za kontakt z podłożem oraz regulację wysokości i poziomowanie.

Osprzęt zestawu jest wykonany ze stali nierdzewnej, co gwarantuje większą żywotność. Kompletny zestaw hydroforowy można dopasować do indywidualnych potrzeb w zakresie pojemności i zapotrzebowania na wodę. Hydroforowy zestaw głębinowy kompletujemy w taki sposób, by zapewniał oczekiwane ciśnienie i wymaganą ilość wody.

 

 

 1. szafa zasilająco sterownicza
 2. zbiornik wyrównawczy
 3. manometr
 4. przetwornik ciśnienia
 5. silnik elektryczny pompy
 6. kolektor tłoczny
 7. pompa
 8. zawór kulowy odcinający
 9. presostat
 10. kolektor ssący
 11. stabilizator drgań
 12. rama
 13. zawór zwrotny

 

 

 

 

Wszystkie części mające kontakt z cieczą wykonane są ze stali nierdzewnej, co w znaczny sposób minimalizuje koszty związane z eksploatacją!


Klucz oznaczeń zestawu ZESPOM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pompa hydroforowa – zastosowanie

Hydrofory do wody mają bardzo szerokie zastosowanie i sprawdzają się w obiektach o różnym przeznaczeniu. W zestaw hydroforowy można zaopatrzyć dom jednorodzinny oraz działkę ze studnią. Hydrofory sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej, w stacjach uzdatniania wody, w przepompowniach, w systemach przeciwpożarowych, w budynkach wielorodzinnych oraz w gospodarstwach rolnych i ogrodniczych. Hydrofor do wody można zastosować też w myjni, w pralni i w obiekcie gastronomicznym, a także w miejscach, gdzie woda ma wysoką temperaturę.

Hydrofor rozwiązaniem na zbyt niskie ciśnienie wody w sieci

Hydrofor sprawdzi się również w domu jednorodzinnym podłączonym do sieci wodociągowej, jeżeli ciśnienie w tej sieci jest zbyt niskie. Powodem niskiego ciśnienia wody jest często nieadekwatność wodociągu do liczby odbiorców i ich zapotrzebowania. Taka sytuacja ma miejsce zwykle w miejscach, w których wybudowano nowe domy, ale nie zmodernizowano wodociągu i nie dostosowano go do większego zużycia. W takich lokalizacjach hydrofory akumulują ciśnienie i magazynują zapasy wody, które mogą być wykorzystane w czasie przerw w pracy pompy.

Woda z własnego ujęcia – wygoda i oszczędność

Hydrofory są stosowane najczęściej w domach jednorodzinnych w celu utrzymania stałego ciśnienia wody, ale często mają zastosowanie też na ogródkach działkowych i w zakładach przemysłowych. Pompa hydroforowa jest rozwiązaniem przeznaczonym dla posesji, której nie można przyłączyć do sieci wodno-kanalizacyjnej lub w sytuacji, kiedy właściciel posesji mimo dostępu do wodociągu decyduje się na korzystanie z własnej studni.

Możliwość używania własnego ujęcia czystej wody jest nie tylko bardzo wygodna, ale też korzystna z punktu widzenia domowych finansów. Ceny wody z roku na rok rosną, a w niektórych miejscach w Polsce od dawna utrzymują się na ponadprzeciętnym poziomie i szczególnie w tych miejscach możliwość korzystania ze studni jest tym bardziej opłacalna. Własna studnia i hydrofor sprawdzą się szczególnie w tych gospodarstwach domowych, w których jest duże zapotrzebowanie na wodę, a w związku z tym czerpanie jej z wodociągu generowałoby spore koszty. W hydrofor warto zainwestować również wtedy, gdy ciśnienie w sieci wodociągowej jest zbyt niskie i nic nie wskazuje na to, by sieć była w najbliższym czasie zmodernizowana.